Home | Benevolent Darts | Summer Darts | Double In Double Out Darts | Super League Darts | Star Darts

Competitions | Darts Help | Links | Contact Us | Site Map | Facebook | Twitter



Season 2003-2004 | Season 2004-2005 | Season 2005-2006 | Season 2006-2007 |

Season 2007-2008 | Season 2008-2009 | Season 2009-2010 | Season 2010-2011 |

Season 2011-2012 | Season 2012-2013 | Season 2013-2014 | Season 2014-2015 |

Season 2015-2016 | Season 2016-2017

Fixture List | League Rules | Registered Players | Season Results | Weekly Results | Competition Results | Player Stats.

2016-2017 Season Results - FINAL

TEAM RESULTS

Division 1

Team Name

Matches Played

Singles legs
Won - Lost

Pairs legs
Won - Lost

100+

180

Points
(Legs Won)

POW 'Z'

15

154

50

80

23

305

15

234

BRSA Wanderers

15

125

85

58

48

201

6

183

Hunston Hares

15

96

116

54

48

175

5

150

Squash Club

15

97

118

48

60

178

4

145

Aldwick Legion

15

82

131

37

69

200

5

119

BRSA Ravens

15

76

130

37

66

125

6

113

Division 2

Team Name

Matches Played

Singles legs
Won - Lost

Pairs legs
Won - Lost

100+

180

Points165
(Legs Won)

Newtown Amity

15

143

70

74

36

178

3

217

Aldingbourne Mavericks

15

123

84

62

50

128

6

185

Friary 'D'

15

116

92

57

55

150

3

173

Chi Snooker 'A'

15

100

109

57

51

108

2

157

Royal Oak

15

97

113

54

57

95

2

151

POW 'A'

15

50

161

24

79

47

0

74

The POW 'A' have moved to the Newtown Social Club for the remainder of the season.

Division 3

Team Name

Matches Played

Singles legs
Won - Lost

Pairs legs
Won - Lost

100+

180

Points
(Legs Won)

QEII

14

137

57

73

26

130

6

210

POW Galleon

14

137

55

56

43

172

6

193

Lamb Steyne

14

110

94

50

53

93

1

160

Richmond 'B'

14

97

92

61

46

52

1

158

Pagham Cricket Club

14

96

102

46

58

82

3

142

Friary 'C'

14

80

118

52

53

52

0

132

Richmond Rebels

14

74

123

38

64

49

0

112

ASC

14

49

141

32

65

27

0

81

The POW Galleon have moved to the QEII for the remainder of the season.

PLAYER RESULTS

Top^

LADY / MAN OF THE MATCHES

x9

DIV 2

Keith Robinson

Chi Snooker 'A'

x7

DIV 1

Gary Blackwood

BRSA Wanderers

DIV 2

Simon Kimber

Friary 'D'

x6

DIV 1

Rob Collins

POW 'Z'

DIV 3

Wayne Green

Pagham Cricket Club

x5

DIV 1

Micky Rowland

POW 'Z'

DIV 2

Alex Norgett

Newtown Amity

Adam Judd

Aldingbourne Mavericks

DIV 3

Tom O'Sullivan

Richmond 'B'

x4

DIV 1

Richard Ragless

Squash Club

DIV 2

Keith Burgess

Royal Oak

DIV 3

Ian Dendy

POW Galleon

Ashley Clements

POW Galleon

Justin Moore

Richmond Rebels

Richard Pennells

POW Galleon

Neil Conn

Lamb Steyne

x3

DIV 1

Darren Baldwin

Hunston Hares

DIV 2

Dave Wingate

Friary 'D'

Stuart Rose

Newtown Amity

x2

DIV 1

Nathan Warren

BRSA Wanderers

Lee Gladman

POW 'Z'

Lee Franklin

POW 'Z'

Roger Summers

Hunston Hares

Andy Stubbs

Hunston Hares

Mark H Todd

BRSA Ravens

Dave Owens

POW 'Z'

DIV 2

Alex Richardson

Aldingbourne Mavericks

Ben Lubbe

Aldingbourne Mavericks

DIV 3

Simon Edwards

Richmond 'B'

Chris Williams

QEII

Sam Abrehart

QEII

Roy Barrett

Friary 'C'

Luke Forden

QEII

Stuart Gray

POW Galleon

Lewis Kalli

QEII

Mick Deadman

ASC

x1

DIV 1

Andy Cooper

Squash Club

Larry Chant

Aldwick Legion

Conner O'Hara

BRSA Wanderers

Dave Bourne

Aldwick Legion

Graeme Dutton

Aldwick Legion

Mark Sheppard

Hunston Hares

Bradley Marshall

BRSA Ravens

Graham Clear

Hunston Hares

Andy Chant

Aldwick Legion

Dave Stone

BRSA Wanderers

Joe Osman

BRSA Wanderers

Phil Westwood

Squash Club

DIV 2

Dave Coupland

Royal Oak

James Riggs

Friary 'D'

Adam Hall

Aldingbourne Mavericks

Malcolm Harwood

Royal Oak

Gary Harwood

Royal Oak

John Coles

Newtown Amity

Karl Wingate

Friary 'D'

Ben Marley

Newtown Amity

Ricky Clark

Newtown Amity

DIV 3

Richard Bird

Pagham Cricket Club

John Davis

POW 'B'

Ryan Barratt

Pagham Cricket Club

Jack Danahar

QEII

Nick Riley

QEII

Pat Woolacott

Friary 'C'

Dave Juniper

QEII

Greg Kacprzak

Lamb Steyne

Justin Scott

Pagham Cricket Club

Steve Perry

Lamb Steyne

Graham Crawley

POW Galleon

Derek Smith

Richmond 'B'

Top^

LEAST DARTS

(top 3)

DIV 1

Lee Franklin

POW 'Z'

11 Darts

Rob Collins

POW 'Z'

14 Darts

Darren Baldwin

Hunston Hares

14 Darts

Micky Rowland

POW 'Z'

14 Darts

Nathan Warren

BRSA Wanderers

15 Darts

Gary Blackwood

BRSA Wanderers

15 Darts

DIV 2

Adam Hall

Aldingbourne Mavericks

17 Darts

Simon Kimber

Friary 'D'

17 Darts

Keith Robinson

Chi Snooker 'A'

18 Darts

Stuart Rose

Newtown Amity

18 Darts

Alex Richardson

Aldingbourne Mavericks

18 Darts

Alex Norgett

Newtown Amity

19 Darts

DIV 3

Graham Crawley

POW Galleon

17 Darts

Ashley Clements

POW Galleon

18 Darts

Ian Dendy

POW Galleon

19 Darts

Dave Juniper

QEII

19 Darts

Luke Forden

QEII

19 Darts

Top^

MOST TONS

(top 3)

DIV 1

Rob Collins

POW 'Z'

67

Micky Rowland

POW 'Z'

56

Dave Bourne

Aldwick Legion

53

DIV 2

Simon Kimber

Friary 'D'

46

Keith Robinson

Chi Snooker 'A'

46

Stuart Rose

Newtown Amity

38

Dave Wingate

Friary 'D'

34

DIV 3

Richard Pennells

POW Galleon

33

Neil Conn

Lamb Steyne

31

Ian Dendy

POW Galleon

30

Stuart Gray

POW Galleon

30

Top^

TON AVERAGE [Most Tons per legs played] (20 legs or more played)

(top 3)

DIV 1

Rob Collins

POW 'Z'

2.09 [32]

Micky Rowland

POW 'Z'

1.75 [32]

Richard Ragless

Squash Club

1.59 [32]

DIV 2

Simon Kimber

Friary 'D'

1.48 [31]

Keith Robinson

Chi Snooker 'A'

1.44 [32]

Stuart Rose

Newtown Amity

1.15 [33]

DIV 3

Ian Dendy

POW Galleon

1.15 [26]

Stuart Gray

POW Galleon

1.15 [26]

Richard Pennells

POW Galleon

1.06 [31]

Luke Forden

QEII

1.05 [20]

Top^

HIGHEST OUT SHOTS

(top 3 / all ton+)

DIV 1

Conner O'Hara

BRSA Wanderers

155

Lee Franklin

POW 'Z'

146

Richard Ragless

Squash Club

124 & 112

Nathan Warren

BRSA Wanderers

122 & 110

Simon McDougall

Aldwick Legion

116 & 110

Mick Isles

BRSA Ravens

113

Dave Owens

POW 'Z'

104

Lee Gladman

POW 'Z'

100

Rob Collins

POW 'Z'

100

DIV 2

Simon Kimber

Friary 'D'

158 & 104

Ben Lubbe

Aldingbourne Mavericks

127

Rob Rice

Chi Snooker 'A'

122 & 104

Lewis Campling

Newtown Amity

108

Michelle Skeites

Aldingbourne Mavericks

107

Lee Hellyer

Newtown Amity

101

Stuart Rose

Newtown Amity

100

DIV 3

Richard Pennells

POW Galleon

120 & 111

Ashley Clements

POW Galleon

118

Tim McCarthy

Friary 'C'

116

Karen Bennett

Friary 'C'

108

Steve Swan

POW Galleon

106

Stuart Gray

POW Galleon

106

Neil Conn

Lamb Steyne

101

Top^

LONGEST WINNING LEG

(top 3)

DIV 1

Janet Grinstead

BRSA Wanderers

84 darts

Terry Davison

Squash Club

68 darts

Hayley Gatford

Hunston Hares

63 darts

DIV 2

Alex Richardson

Aldingbourne Mavericks

96 darts

Rachel Hall

Aldingbourne Mavericks

83 darts

Colin Ragless

Friary 'D'

76 darts

DIV 3

Bridgett Derwojed

Lamb Steyne

124 darts

Doreen Hayler

Richmond Rebels

105 darts

Caz Taylor

Richmond Rebels

100 darts

180's

x8

Rob Collins

POW 'Z'

(2x KO)

x5

Lee Franklin

POW 'Z'

(2x KO)

Gary Blackwood

BRSA Wanderers

(3x KO)

x4

Micky Rowland

POW 'Z'

Mark Sheppard

Hunston Hares

(3x KO)

Richard Ragless

Squash Club

(2x KO)

x3

Bradley Marshall

BRSA Ravens

Mark H Todd

BRSA Ravens

(1x KO)

Alex Norgett

Newtown Amity

(2x KO)

Luke Forden

QEII

x2

Roger Summers

Hunston Hares

Joe Osman

BRSA Wanderers

Graeme Dutton

Aldwick Legion

Andy Stubbs

Hunston Hares

(2x KO)

Keith Robinson

Chi Snooker 'A'

Lewis Campling

Newtown Amity

(2x KO)

Alex Richardson

Aldingbourne Mavericks

Steve Swan

POW Galleon

Richard Pennells

POW Galleon

Paul Bizzell

POW Galleon

Dave Juniper

QEII

(2x KO)

x1

Larry Chant

Aldwick Legion

Brian Barnard

BRSA Ravens

Lee Gladman

POW 'Z'

Andy Chant

Aldwick Legion

Nathan Warren

BRSA Wanderers

Chris Osborne

Hunston Hares

Nick Wyatt

POW 'Z'

Ian Hackett

Squash Club

Dave Bourne

Aldwick Legion

Derrick Longhurst

Squash Club

Conner O'Hara

BRSA Wanderers

Darren Baldwin

Hunston Hares

Andy Cooper

Squash Club

(1x KO)

James Riggs

Friary 'D'

Richard Harwood

Royal Oak

Simon Kimber

Friary 'D'

Adam Hall

Aldingbourne Mavericks

John Coles

Newtown Amity

Adam Judd

Aldingbourne Mavericks

Ben Lubbe

Aldingbourne Mavericks

Emma Bist

Aldingbourne Mavericks

Stuart Rose

Newtown Amity

Keith Burgess

Royal Oak

George Claridge

Friary 'D'

Simon Edwards

Richmond 'B'

Wayne Green

Pagham Cricket Club

Nick Riley

QEII

Chris Williams

QEII

Gary Young

Pagham Cricket Club

Neil Conn

Lamb Steyne

Justin Scott

Pagham Cricket Club

Copyright © - Bognor-Darts.co.uk - All rights reserved

Home | Benevolent Darts | Summer Darts | Double In Double Out Darts | Super League Darts

Competitions | Darts Help | Links | Contact Us | Site Map | Forum