Home | Benevolent Darts | Summer Darts | Double In Double Out Darts | Super League Darts | Star Darts

Competitions | Darts Help | Links | Contact Us | Site Map | Facebook | Twitter

Star Darts logo

| Season 2016 | Season 2017 |

League Rules | Mens Fixture List | Ladies Fixture List | Mens Results | Ladies Results | Competition Results

Men play Tuesdays - Ladies Play Thursdays

2016 Mens League Results - FINAL

Results taken from the paperwork given out to all teams. Any queries, please contact the Star Darts committee.

Division 1

Team Name

Matches Played

Singles Legs Played

Singles Legs
Won - Lost

100+

Singles
Points

Pairs Games Played

Pairs Games
Won - Lost

Pairs
Points

180

Cap

Sec

Squash Club

10

120

85

35

193

85

20

17

3

17

13

7

7*

Claremont 'A'

10

120

77

43

159

77

20

15

5

15

6

5

6

POW 'A'

10

120

62

58

130

62

20

9

11

9

6

10

7

Hunston Club

10

120

48

72

97

48

20

10

10

10

4

5

3

Neptune

10

120

48

72

78

48

20

5

15

5

2

0

4

QE2 'A'

8

96

30

66

78

30

16

1

15

1

3

0

1

* Secretaries won after playoff

Division 2

Team Name

Matches Played

Singles Legs Played

Singles Legs
Won - Lost

100+

Singles
Points

Pairs Games Played

Pairs Games
Won - Lost

Pairs
Points

180

Cap

Sec

Friary 'B'

12

144

104

40

157

104

24

16

8

16

2

7

9

Claremont 'B'

12

144

85

59

126

85

24

17

7

17

12

11

4

POW 'B'

12

144

79

65

129

79

24

13

11

13

3

7

7

Friary 'A'

12

144

75

69

96

75

24

14

10

14

0

8

7

Chi Snooker Club

12

144

64

80

64

64

24

8

16

8

2

3

7

Wheatsheaf

12

144

60

84

82

60

24

11

13

11

3

5

2

QE2 'B'

12

144

38

106

54

38

24

5

19

5

1

1

7

Top^

CAPTAINS WINNERS

Div. 1

Keith Robinson

POW 'A'

10 wins

Div. 2

Nick Hales

Claremont 'B'

11 wins

Top^

SECRETARIES WINNERS

Div. 1

Richard Ragless

Squash Club

7 wins*

* won after playoff

Div. 2

Dave Bourne

Friary 'B'

9 wins

Top^

LEAST DARTS

Div. 1

Lee Franklin

Squash Club

11 Darts

Div. 2

Dave Bourne

Friary 'B'

15 Darts

Top^

HIGHEST OUT-SHOT

Div. 1

Lee Franklin

Squash Club

170

Div. 2

Alex Richardson

Friary 'A'

150

Top^

Division 1 - '3-dart' Accumulative Averages
(as given on the paperwork given out to teams. Any queries, please contact the Star Darts committee.)

Pos.

Players Name

Team

Average

1

Andy Whiteley

Claremont 'A'

1852.3

2

Keith Robinson

POW 'A'

1816.7

3

Micky Rowland

Squash Club

1657.3

4

Richard Ragless

Squash Club

1557.3

5

Lee Franklin

Squash Club

1542.5

6

Dave Mitchell

Squash Club

1223.3

7

Andy Stubbs

Hunston Club

1181.1

8

Wayne Wadsworth

Claremont 'A'

1145.5

9

Alex Norgett

POW 'A'

1047.3

10

Darren Rich

Claremont 'A'

1043.2

11

Jack Danahar

Claremont 'A'

997.4

12

Rob Misselbrook

Hunston Club

910.2

13

Graham Clear

Hunston Club

705.5

14

Tony Hardham

POW 'A'

660.2

15

Mark Sheppard

Neptune

634.3

16

John Abbott

POW 'A'

534.8

17

Sam Abrehart

QE2 'A'

507.7

18

Lee Chapman

Neptune

434.4

19

Bradley Marshall

QE2 'A'

366.3

20

G. Williamson

Neptune

363.4

21

Steve Carson

Neptune

247.9

22

Karl Wingate

QE2 'A'

213.5

23

Derrick Longhurst

Squash Club

200.0

24

Dave Juniper

QE2 'A'

182.3

25

Bruce Steadman

Neptune

174.1

26

Ricky Clark

POW 'A'

137.5

27

Ryan Chard

Neptune

129.3

28

Darren Whiting

Claremont 'A'

127.8

29

Mark H Todd

QE2 'A'

121.1

30

Chris Williams

QE2 'A'

113.6

31

Geoff Bennett

Hunston Club

107.6

32

Colin Ragless

QE2 'A'

65.3

33

Joe Osman

QE2 'A'

62.5

34

Brian Bircham

Neptune

55.8

35

Pat O'Hara

Hunston Club

0

36

Colin Mace

Squash Club

0

37

Pete Abrehart

QE2 'A'

0

38

Luke Forden

QE2 'A'

0

39

Roy Turner

Claremont 'A'

0

40

Dave Wingate

QE2 'A'

0

Top^

Division 2 - '3-dart' Accumulative Averages
(as given on the paperwork given out to teams. Any queries, please contact the Star Darts committee.)

Pos.

Players Name

Team

Average

1

Dave Bourne

Friary 'B'

1833.4

2

Nick Hales

Claremont 'B'

1803.6

3

Dave Owens

Claremont 'B'

1721.9

4

Graeme Dutton

Friary 'B'

1445.1

5

Ashley Clements

POW 'B'

1356.1

6

Andy Chant

Friary 'B'

1231.4

7

Ian Hackett

Chi Snooker Club

1163.8

8

Lee Hellyer

Friary 'B'

1028.3

9

Adam Hall

Friary 'A'

1011.4

10

Ben Lubbe

Friary 'A'

943.4

11

Alex Richardson

Friary 'A'

928.6

12

Lewis Kalli

QE2 'B'

911.4

13

Richard Pennells

POW 'B'

829.2

14

Frankie Rackham

Wheatsheaf

820.5

15

Stuart Gray

POW 'B'

750.1

16

Dell Huchinson

Wheatsheaf

746.6

17

Ian Dendy

POW 'B'

734.6

18

Roger Hackett

Chi Snooker Club

690.4

19

Les Totham

Wheatsheaf

640.5

20

James Bartley

Claremont 'B'

635.6

21

Adam Judd

Friary 'A'

614.1

22

Luke Nash

Claremont 'B'

453.3

23

Rob Rice

Chi Snooker Club

395.5

24

Derek Mitchell

Chi Snooker Club

389.9

25

Martin Connelly

QE2 'B'

356.2

26

Jim Robinson

POW 'B'

283.1

27

Peter Hall

Chi Snooker Club

227.6

28

Sam Burgess

Wheatsheaf

226.7

29

Chris Hills

Friary 'A'

203.3

30

Ash Jackson

Friary 'A'

195.9

31

Russ Burgess

Wheatsheaf

179.9

32

Jordan Warne

QE2 'B'

161.4

33

Ant Landvogt

Claremont 'B'

125.8

34

S. Ambler

QE2 'B'

99.0

35

Simon McDougall

Friary 'B'

98.8

36

Andy Hills

Friary 'B'

95.5

37

Andy Kilvington

POW 'B'

95.4

38

P Burgess

Wheatsheaf

92.6

39

Neal Settle

QE2 'B'

85.8

40

Fred Wingate

QE2 'B'

55.0

41

Arthur Clark

Chi Snooker Club

51.8

42

Steve Landvogt

Claremont 'B'

35.0

43

Rob Allen

Friary 'B'

0

44

Terry Landvogt

Claremont 'B'

0

Top^

Division 1 - Tons Total
(as given on the paperwork given out to teams. Any queries, please contact the Star Darts committee.)

Pos.

Players Name

Team

Tons

1

Micky Rowland

Squash Club

6756

2

Andy Whiteley

Claremont 'A'

6648

3

Lee Franklin

Squash Club

6086

4

Richard Ragless

Squash Club

5016

5

Keith Robinson

POW 'A'

4810

6

Andy Stubbs

Hunston Club

4646

7

Dave Mitchell

Squash Club

3816

8

Alex Norgett

POW 'A'

3783

9

Wayne Wadsworth

Claremont 'A'

3691

10

Jack Danahar

Claremont 'A'

3590

11

Darren Rich

Claremont 'A'

3290

12

John Abbott

POW 'A'

3066

13

Rob Misselbrook

Hunston Club

3877

14

Graham Clear

Hunston Club

2580

15

Lee Chapman

Neptune

2223

16

Sam Abrehart

QE2 'A'

2200

17

Tony Hardham

POW 'A'

2181

18

Mark Sheppard

Neptune

2086

19

G. Williamson

Neptune

1631

20

Dave Juniper

QE2 'A'

1243

21

Bradley Marshall

QE2 'A'

1242

22

Mark H Todd

QE2 'A'

1160

23

Bruce Steadman

Neptune

1106

24

Steve Carson

Neptune

997

25

Ryan Chard

Neptune

957

26

Chris Williams

QE2 'A'

900

27

Ricky Clark

POW 'A'

872

28

Karl Wingate

QE2 'A'

838

29

Darren Whiting

Claremont 'A'

669

30

Joe Osman

QE2 'A'

500

31

Geoff Bennett

Hunston Club

440

32

Pat O'Hara

Hunston Club

398

33

Colin Mace

Squash Club

340

34

Dave Wingate

QE2 'A'

300

35

Colin Ragless

QE2 'A'

271

36

Derrick Longhurst

Squash Club

200

37

Roy Turner

Claremont 'A'

100

38

Brian Bircham

Neptune

0

39

Pete Abrehart

QE2 'A'

0

40

Luke Forden

QE2 'A'

100

Top^

Division 2 - Tons Total
(as given on the paperwork given out to teams. Any queries, please contact the Star Darts committee.)

Pos.

Players Name

Team

Tons

1

Nick Hales

Claremont 'B'

5520

2

Dave Bourne

Friary 'B'

5500

3

Graeme Dutton

Friary 'B'

5375

4

Ashley Clements

POW 'B'

4269

5

Dave Owens

Claremont 'B'

4259

6

Stuart Gray

POW 'B'

3659

7

Andy Chant

Friary 'B'

3505

8

Richard Pennells

POW 'B'

3143

9

Alex Richardson

Friary 'A'

2900

10

Lewis Kalli

QE2 'B'

2883

11

James Bartley

Claremont 'B'

2747

12

Ben Lubbe

Friary 'A'

2704

13

Frankie Rackham

Wheatsheaf

2696

14

Dell Huchinson

Wheatsheaf

2651

15

Les Totham

Wheatsheaf

2337

16

Roger Hackett

Chi Snooker Club

2149

17

Ian Hackett

Chi Snooker Club

2136

18

Lee Hellyer

Friary 'B'

2030

19

Ian Dendy

POW 'B'

1949

20

Jim Robinson

POW 'B'

1926

21

Adam Judd

Friary 'A'

1910

22

Adam Hall

Friary 'A'

1655

23

Luke Nash

Claremont 'B'

1618

24

Martin Connelly

QE2 'B'

1453

25

Sam Burgess

Wheatsheaf

1118

26

Rob Rice

Chi Snooker Club

954

27

Jordan Warne

QE2 'B'

920

28

Ash Jackson

Friary 'A'

911

29

Peter Hall

Chi Snooker Club

895

30

Derek Mitchell

Chi Snooker Club

799

31

Chris Hills

Friary 'A'

676

32

Ant Landvogt

Claremont 'B'

635

33

Simon McDougall

Friary 'B'

425

34

Fred Wingate

QE2 'B'

333

35

Rob Allen

Friary 'B'

300

36

Arthur Clark

Chi Snooker Club

260

37

Russ Burgess

Wheatsheaf

200

38

Steve Landvogt

Claremont 'B'

125

39

S. Ambler

QE2 'B'

100

40

Neal Settle

QE2 'B'

100

41

Andy Hills

Friary 'B'

100

42

A. Bennett

QE2 'B'

0

43

P. Burgess

Wheatsheaf

0

44

Andy Kilvington

POW 'B'

0

45

Terry Landvogt

Claremont 'B'

0

Top^

180's (including knockouts)

x7

Div. 2

Nick Hales

Claremont 'B'

x4

Div. 1

Lee Franklin

Squash Club

Dave Mitchell

Squash Club

Alex Norgett

POW 'A'

Div. 2

James Bartley

Claremont 'B'

x3

Div. 1

Micky Rowland

Squash Club

Mark Sheppard

Hunston Club

Div. 2

Dave Owens

Claremont 'B'

x2

Div. 1

Jack Danahar

Claremont 'A'

Andy Whiteley

Claremont 'A'

Wayne Wadsworth

Claremont 'A'

Dave Juniper

QE2 'A'

Richard Ragless

Squash Club

Div. 2

Ashley Clements

POW 'B'

Graeme Dutton

Friary 'B'

Frankie Rackham

Wheatsheaf

x1

Div. 1

Lee Chapman

Neptune

Ryan Chard

Neptune

Sam Abrehart

QE2 'A'

Tony Hardham

POW 'A'

Rob Misselbrook

Hunston Club

Keith Robinson

POW 'A'

Div. 2

Ian Dendy

POW 'B'

Lewis Kalli

QE2 'B'

Dell Hutchinson

Wheatsheaf

Roger Hackett

Chi Snooker Club

Derek Mitchell

Chi Snooker Club

Luke Nash

Claremont 'B'

Copyright © - Bognor-Darts.co.uk - All rights reserved

Home | Benevolent Darts | Summer Darts | Double In Double Out Darts | Super League Darts

Competitions | Darts Help | Links | Contact Us | Site Map | Forum