Home | Benevolent Darts | Summer Darts | Double In Double Out Darts | Super League Darts | Star Darts

Competitions | Darts Help | Links | Contact Us | Site Map | Facebook | Twitter

Season 2004 | Season 2005 | Season 2006 | Season 2007 | Season 2008 | Season 2009 | Season 2010 | Season 2011 | Season 2012 | Season 2013 | Season 2014 | Season 2015 | Season 2016 | Season 2017

Fixture List | League Rules | Registered Players | Season Results | Weekly Results | Competition Results | Player Stats.

2015 Season Results - FINAL

Summer Darts League 2015 - Download a printable file of the latest results here - To save to your computer, Right Click on the above link and choose 'Save Target As...'

Division 1

Team Name

Matches Played

Singles legs
Won - Lost

Pairs legs
Won - Lost

Trebles legs
Won - Lost

100+

180

Legs Won
(Points)

POW 'Z'

12

102

35

23

6

21

9

204

9

146

QE2 Cobras

12

79

59

16

14

16

13

163

5

111

Wheatsheaf

12

75

66

18

10

14

17

127

4

107

Chi Snooker 'C'

12

62

76

14

13

12

17

118

5

88

Newtown SC 'A'

12

65

78

11

21

12

17

133

3

88

Hunston Club

12

57

84

8

21

15

15

118

2

80

Jacks Jokers

12

51

95

12

17

14

18

92

6

77

( = 4 points removed due to playing an unregistered player [Max Burton] in the catch-up match in the Singles & Trebles - if the team want to register the player as per the league rules, the points will be added)

Division 2

Team Name

Matches Played

Singles legs
Won - Lost

Pairs legs
Won - Lost

Trebles legs
Won - Lost

100+

180

Legs Won
(Points)

BRSA Ravens

12

91

52

21

9

19

11

138

4

131

Lumber Jacks

12

87

55

16

15

21

9

106

2

124

Newtown SC 'X'

12

78

62

18

14

14

12

85

1

110

Chi Snooker 'A'

12

65

79

17

14

10

22

67

0

92

Friary 'D'

12

66

79

10

19

14

17

89

2

90

BRSA 'B'

12

52

78

14

9

14

13

102

2

80

Aldwick Legion 'B'

12

56

86

5

22

11

17

54

1

72

Division 3

Team Name

Matches Played

Singles legs
Won - Lost

Pairs legs
Won - Lost

Trebles legs
Won - Lost

100+

180

Legs Won
(Points)

Claremont

12

109

22

24

4

23

5

137

5

156

POW 'B'

12

78

59

13

14

18

11

46

0

109

Friary 'C'

12

70

72

16

11

17

15

51

0

103

Aldwick Legion 'A'

12

68

76

10

19

12

16

49

0

90

ASC

12

61

85

13

15

9

20

21

0

84

Richmond Rebels

12 X

50

83

13

15

10

17

33

0

73

Richmond Regulars

12

47

81

7

19

12

16

18

0

66

(X = Week 11 result sheet received late - 2nd late result sheet, therefore no point as per league rules)

Top^

LADY / MAN OF THE MATCHES

x8

Div. 1

Richard Ragless

Wheatsheaf

x7

Div. 2

Dave Bourne

Lumber Jacks

Bradley Marshall

BRSA Ravens

x6

Div. 3

Gary Blackwood

Claremont

x5

Div. 1

Keith Robinson

Chi Snooker 'C'

Rob Collins

POW 'Z'

Div. 3

Tim McCarthy

Friary 'C'

x4

Div. 2

Conner O'Hara

Chi Snooker 'A'

Paul Meuross

Newtown SC 'X'

Div. 3

Steven Landvogt

Aldwick Legion 'A'

Gary Miller

Claremont

x3

Div. 1

Lee Franklin

POW 'Z'

Micky Rowland

QE2 Cobras

Stuart Rose

Newtown SC 'A'

Div. 2

Steve Aizlewood

BRSA 'B'

Div. 3

Graham Crawley

POW 'B'

x2

Div. 1

Ashley Clements

Jacks Jokers

Andy Stubbs

Hunston Club

Alex Norgett

Newtown SC 'A'

Div. 2

Mark H Todd

BRSA Ravens

Lewis Campling

Newtown SC 'X'

Simon Edwards

Aldwick Legion 'B'

Dave Wingate

Friary 'D'

Mark R Todd

BRSA Ravens

Karl Wingate

Friary 'D'

Div. 3

Tony Miles

Aldwick Legion 'A'

Bob Twaites

POW 'B'

Anthony Landvogt

Aldwick Legion 'A'

Mick Deadman

ASC

x1

Div. 1

Darren Rich

QE2 Cobras

Ricky Clark

Newtown SC 'A'

Dave Owens

POW 'Z'

Luke Forden

QE2 Cobras

Lee Gladman

POW 'Z'

Stuart Gray

Jacks Jokers

Chris Williams

QE2 Cobras

Nathan Warren

Chi Snooker 'C'

Colin Mace

POW 'Z'

Div. 2

Andy Chant

Lumber Jacks

Rob Tite

Newtown SC 'X'

Joe Osman

BRSA 'B'

Rob Allen

Lumber Jacks

Tom O'Sullivan

Aldwick Legion 'B'

Paul Crockford

Newtown SC 'X'

Div. 3

Mike Hales

Claremont

Andy Tinson

Richmond Regulars

Mick Hames

Richmond Regulars

John Davis

POW 'B'

Jeanne Kay

Friary 'C'

Karen Winter

Claremont

Des Ling

Aldwick Legion 'A'

John McAllister

Richmond Regulars

Dave Jefford

Richmond Rebels

Esme Davis

POW 'B'

Top^

LEAST DARTS

TOP 3

Div. 1

Keith Robinson

Chi Snooker 'C'

11 Darts

Rob Collins

POW 'Z'

13 Darts

Lee Franklin

POW 'Z'

14 Darts

Div. 2

Bradley Marshall

BRSA Ravens

15 Darts

Mark R Todd

BRSA Ravens

17 Darts

Andy Chant

Lumber Jacks

17 Darts

Joe Osman

BRSA 'B'

18 Darts

Lewis Campling

Newtown SC 'X'

18 Darts

Dave Bourne

Lumber Jacks

18 Darts

Div. 3

Gary Blackwood

Claremont

13 Darts

Gary Miller

Claremont

16 Darts

Mike Hales

Claremont

19 Darts

Karen Winter

Claremont

19 Darts

Top^

MOST TONS

TOP 3

Div. 1

Lee Gladman

POW 'Z'

49

Richard Ragless

Wheatsheaf

40

Dave Owens

POW 'Z'

38

Div. 2

Bradley Marshall

BRSA Ravens

46

Mark R Todd

BRSA Ravens

31

Conner O'Hara

Chi Snooker 'A'

30

Dave Bourne

Lumber Jacks

30

Div. 3

Gary Miller

Claremont

39

Gary Blackwood

Claremont

36

Karen Winter

Claremont

21

Top^

HIGHEST TON AVERAGE [ Most Tons per (legs played) ] (half season or more played)

TOP 3

Div. 1

Rob Collins

POW 'Z'

2.06 (17)

Lee Gladman

POW 'Z'

1.88 (26)

Micky Rowland

QE2 Cobras

1.74 (19)

Div. 2

Bradley Marshall

BRSA Ravens

1.48 (31)

Dave Bourne

Lumber Jacks

1.25 (24)

Steve Aizlewood

BRSA 'B'

1.22 (23)

Div. 3

Gary Blackwood

Claremont

1.64 (22)

Gary Miller

Claremont

1.56 (25)

Karen Winter

Claremont

1.17 (18)

Top^

HIGHEST OUT SHOTS (Ton+)

Div. 1

Chris Williams

QE2 Cobras

160

Rob Collins

POW 'Z'

152

Dave Owens

POW 'Z'

127 & 112

Micky Rowland

QE2 Cobras

120

Keelan Belcher

Newtown SC 'A'

118

Mark Sheppard

Hunston Club

113

Keith Robinson

Chi Snooker 'C'

108

Richard Ragless

Wheatsheaf

108 & 101

Derrick Longhurst

Wheatsheaf

104

Lee Langford

Hunston Club

100

Div. 2

Peter Green

Friary 'D'

145

Lewis Campling

Newtown SC 'X'

116

Adam Hall

Lumber Jacks

101

Div. 3

Brian Ayling

Claremont

148

Martin Whale

ASC

110

Gary Blackwood

Claremont

101

LONGEST WINNING LEG

TOP 3

Div. 1

John Abbott

Chi Snooker 'C'

64 Darts

Nathan Belcher

Newtown SC 'A'

48 Darts

Rob Misselbrook

Hunston Club

48 Darts

Dave Coupland

Wheatsheaf

46 Darts

Div. 2

Lee Hellyer

Newtown SC 'X'

88 Darts

Adam Hall

Lumber Jacks

79 Darts

Pat O'Hara

Chi Snooker 'A'

64 Darts

Div. 3

Shirley Ruddock

Friary 'C'

95 Darts

Doreen Hayler

Richmond Rebels

93 Darts

Michelle McAllister

Richmond Regulars

92 Darts

Sarah Landvogt

POW 'B'

92 Darts

Top^

180's

x7

Div. 1

Lee Franklin

POW 'Z'

(x6 KO)

x6

Div. 1

Rob Collins

POW 'Z'

Div. 3

Gary Miller

Claremont

(x3 KO)

x4

Div. 2

Bradley Marshall

BRSA Ravens

(x2 KO)

x3

Div. 1

Stuart Gray

Jacks Jokers

Ashley Clements

Jacks Jokers

(x1 KO)

Richard Ragless

Wheatsheaf

Keith Robinson

Chi Snooker 'C'

(x1 KO)

Div. 3

Gary Blackwood

Claremont

(x1 KO)

x2

Div. 1

Richard Pennells

Jacks Jokers

(x1 KO)

Lee Gladman

POW 'Z'

Keelan Belcher

Newtown SC 'A'

Chris Williams

QE2 Cobras

Andy Stubbs

Hunston Club

(x1 KO)

Div. 2

Karl Wingate

Friary 'D'

x1

Div. 1

Darren Rich

QE2 Cobras

Derrick Longhurst

Wheatsheaf

Dave Coupland

Wheatsheaf

(x1 KO)

Tony Hardham

Chi Snooker 'C'

John Abbott

Chi Snooker 'C'

Dave Juniper

QE2 Cobras

Alex Norgett

Newtown SC 'A'

Mark Sheppard

Hunston Club

Sam Abrehart

QE2 Cobras

Nathan Warren

Chi Snooker 'C'

Wayne Wadsworth

POW 'Z'

(x1 KO)

Div. 2

Simon Edwards

Aldwick Legion 'B'

Mark R Todd

BRSA Ravens

Steve Aizlewood

BRSA 'B'

Rob Tite

Newtown SC 'X'

Terry Smith

BRSA 'B'

Colin Ragless

Friary 'D'

(x1 KO)

Dave Bourne

Lumber Jacks

Andy Chant

Lumber Jacks

Mark H Todd

BRSA Ravens

Lewis Campling

Newtown SC 'X'

(x1 KO)

Copyright © - Bognor-Darts.co.uk - All rights reserved

Home | Benevolent Darts | Summer Darts | Double In Double Out Darts | Super League Darts

Competitions | Darts Help | Links | Contact Us | Site Map | Forum