Home | Benevolent Darts | Summer Darts | Double In Double Out Darts | Super League Darts | Star Darts

Competitions | Darts Help | Links | Contact Us | Site Map | Facebook | Twitter

Season 2004 | Season 2005 | Season 2006 | Season 2007 | Season 2008 | Season 2009 | Season 2010 | Season 2011 | Season 2012 | Season 2013 | Season 2014 | Season 2015 | Season 2016 | Season 2017

Fixture List | League Rules | Registered Players | Season Results | Weekly Results | Competition Results | Player Stats.

2016 Season Results - FINAL

Summer Darts League 2016 - Download a printable file of the latest results here - To save to your computer, Right Click on the above link and choose 'Save Target As...'

Division 1

Team Name

Matches Played

Singles legs
Won - Lost

Pairs legs
Won - Lost

Trebles legs
Won - Lost

100+

180

Legs Won
(Points)

POW 'Z'

12

99

42

21

8

15

11

182

4

135

Chi Snooker 'C'

12

80

60

11

17

17

12

123

3

108

Hunston Hares

12

74

71

14

15

13

14

115

3

101

Squash Club

12

65

78

20

10

12

17

111

4

97

Newtown Dart Vaders

12

60

61

11

14

14

10

88

1

85

QE2 Cobras

12

48

47

7

14

12

9

61

0

67

BRSA Ravens

12

45

88

11

16

8

16

98

4

64

Division 2

Team Name

Matches Played

Singles legs
Won - Lost

Pairs legs
Won - Lost

Trebles legs
Won - Lost

100+

180

Legs Won
(Points)

BRSA Wanderers

12

98

38

22

4

22

5

131

7

142

Newtown 'X'

12

79

61

11

16

20

10

91

3

110

Friary 'D'

12

75

70

17

12

9

19

109

1

101

Claremont Wanderers

12

64

74

13

16

17

10

78

2

94

Chi Snooker 'A'

12

65

74

12

18

9

19

79

0

86

Richmond 'B' (was POW 'B')

12

57

83

14

16

15

14

45

0

86

Friary 'C'

12

50

88

13

20

7

22

33

1

70

Division 3

Team Name

Matches Played

Singles legs
Won - Lost

Pairs legs
Won - Lost

Trebles legs
Won - Lost

100+

180

Legs Won
(Points)

the Station

10

79

42

10

15

18

6

72

1

107

POW Galleon

10

77

40

16

6

13

12

86

1

106

New Jacks

10

72

47

16

7

15

10

88

2

103

Royal Oak

10

51

69

15

7

14

10

57

1

80

POW 'A'

10

49

67

5

19

4

19

37

0

58

ASC

10

26

89

8

10

10

17

16

0

44

Top^

LADY / MAN OF THE MATCHES

x8

Div. 2

Gary Blackwood

BRSA Wanderers

x7

Div. 1

Keith Robinson

Chi Snooker 'C'

Div. 2

Darren Rich

Claremont Wanderers

x5

Div. 1

Richard Ragless

Squash Club

Rob Collins

POW 'Z'

Div. 3

Ashley Clements

New Jacks

x4

Div. 1

Lee Franklin

POW 'Z'

Div. 2

Nathan Warren

BRSA Wanderers

Div. 3

Adam Judd

the Station

x3

Div. 1

Andy Stubbs

Hunston Hares

Div. 2

Simon Edwards

POW 'B'

Karl Wingate

Friary 'D'

Div. 3

Dave Coupland

Royal Oak

Steve Landvogt

POW 'A'

x2

Div. 1

Chris Williams

QE2 Cobras

Ricky Clark

Newtown Dart Vaders

Div. 2

John Luff

Chi Snooker 'A'

Conner O'Hara

Chi Snooker 'A'

Tom O'Sullivan

Claremont Wanderers

Lewis Campling

Newtown 'X'

Div. 3

Stuart Gray

POW Galleon

Charlie Hunter

New Jacks

Richard Pennells

POW Galleon

Graham Crawley

POW Galleon

Adam Hall

the Station

x1

Div. 1

Dave Owens

POW 'Z'

Cliff Prior

POW 'Z'

Dave Juniper

QE2 Cobras

Micky Rowland

POW 'Z'

Luke Forden

QE2 Cobras

Keelan Belcher

Newtown Dart Vaders

Mark Sheppard

Hunston Hares

Chris Gatford

Hunston Hares

Mark R Todd

BRSA Ravens

Ian Hackett

Squash Club

Mick Isles

BRSA Ravens

Div. 2

James Riggs

Friary 'D'

Lee Hellyer

Newtown 'X'

Dave Wingate

Friary 'D'

Gary Bryant

Claremont Wanderers

Dave Stone

BRSA Wanderers

Simon Kimber

Friary 'D'

Julie English

Friary 'C'

Rob Rice

Chi Snooker 'A'

Rob Tite

Newtown 'X'

Paul Meuross

Newtown 'X'

Tim McCarthy

Friary 'C'

Div. 3

Ben Lubbe

the Station

Steve Swan

POW Galleon

Martin Grainger

Royal Oak

Alex Richardson

the Station

Simon McDougall

New Jacks

Top^

LEAST DARTS

TOP 3

Div. 1

Lee Franklin

POW 'Z'

12 Darts

Rob Collins

POW 'Z'

13 Darts

Richard Ragless

Squash Club

15 Darts

Keith Robinson

Chi Snooker 'C'

15 Darts

Div. 2

Nathan Warren

BRSA Wanderers

16 Darts

Gary Blackwood

BRSA Wanderers

16 Darts

Conner O'Hara

Chi Snooker 'A'

17 Darts

Darren Rich

Claremont Wanderers

17 Darts

Tom O'Sullivan

Claremont Wanderers

18 Darts

Div. 3

Steve Swan

New Jacks

16 Darts

Ashley Clements

New Jacks

18 Darts

Simon McDougall

New Jacks

20 Darts

Rob Allen

New Jacks

20 Darts

Top^

MOST TONS

TOP 3

Div. 1

Rob Collins

POW 'Z'

46

Lee Franklin

POW 'Z'

42

Keith Robinson

Chi Snooker 'C'

34

Micky Rowland

POW 'Z'

34

Div. 2

Gary Blackwood

BRSA Wanderers

38

Darren Rich

Claremont Wanderers

35

Nathan Warren

BRSA Wanderers

31

Div. 3

Ashley Clements

New Jacks

27

Stuart Gray

POW Galleon

22

Dave Coupland

Royal Oak

20

Top^

HIGHEST TON AVERAGE [ Most Tons per (legs played) ] - 10 legs or more played

TOP 3

Div. 1

Rob Collins

POW 'Z'

2.00 (23)

Lee Franklin

POW 'Z'

1.56 (27)

Keith Robinson

Chi Snooker 'C'

1.42 (24)

Div. 2

Nathan Warren

BRSA Wanderers

1.63 (19)

Gary Blackwood

BRSA Wanderers

1.52 (25)

Darren Rich

Claremont Wanderers

1.21 (29)

Div. 3

Ashley Clements

New Jacks

1.17 (23)

Stuart Gray

New Jacks

1.00 (22)

Adam Judd

the Station

1.00 (19)

Simon McDougall

New Jacks

0.89 (18)

Top^

HIGHEST OUT SHOTS

TOP 3 / All Ton+

Div. 1

Andy Chant

Chi Snooker 'C'

124, 115, 104 & 101

Andy Stubbs

Hunston Hares

118 & 108

Keith Robinson

Chi Snooker 'C'

118

Lee Franklin

POW 'Z'

116

Dave Bourne

Chi Snooker 'C'

115 & 110

Buster Barton

Squash Club

112

Ian Hackett

Squash Club

107

Rick Cousins

Hunston Hares

106

Richard Ragless

Squash Club

101

Chris Gatford

Hunston Hares

101

Chris Williams

QE2 Cobras

100 x2

Div. 2

Karl Wingate

Friary 'D'

145

Rob Tite

Newtown 'X'

135

Terry Whiffen

Claremont Wanderers

123

Dave Stone

BRSA Wanderers

120

Conner O'Hara

Chi Snooker 'A'

110

Nathan Warren

BRSA Wanderers

106

Lee Hellyer

Newtown 'X'

103

Derek Mitchell

Chi Snooker 'A'

100

Div. 3

Ashley Clements

New Jacks

150

Lewis Kalli

New Jacks

126

Tony Miles

POW 'A'

107

Graham Crawley

POW Galleon

100

LONGEST WINNING LEG

TOP 3

Div. 1

Mark H Todd

BRSA Ravens

69 Darts

Bradley Marshall

BRSA Ravens

58 Darts

Robert Bridges

Squash Club

51 Darts

George Knight

Chi Snooker 'C'

51 Darts

Div. 2

Shirley Ruddock

Friary 'C'

82 Darts

John Mace

Friary 'D'

68 Darts

Tom O'Sullivan

Claremont Wanderers

65 Darts

Div. 3

Rowan Barker

New Jacks

88 Darts

Terry Landvogt

POW 'A'

85 Darts

Debbie Ling

POW 'A'

85 Darts

Sarah Landvogt

POW 'A'

77 Darts

Top^

180's

x3

Div. 2

Lewis Campling

Newtown 'X'

x2

Div. 1

Derrick Longhurst

Squash Club

Div. 2

Gary Blackwood

BRSA Wanderers

Mark Walker

BRSA Wanderers

Darren Rich

Claremont Wanderers

Div. 3

Ashley Clements

New Jacks

x1

Div. 1

Micky Rowland

POW 'Z'

Mick Isles

BRSA Ravens

Buster Barton

Squash Club

Larry Chant

Chi Snooker 'C'

Colin Mace

POW 'Z'

Keith Robinson

Chi Snooker 'C'

Andy Chant

Chi Snooker 'C'

Rob Collins

POW 'Z'

Lee Franklin

POW 'Z'

Ricky Clark

Newtown Dart Vaders

Richard Ragless

Squash Club

Rob Misselbrook

Hunston Hares

Andy Stubbs

Hunston Hares

Mark H Todd

BRSA Ravens

Bradley Marshall

BRSA Ravens

Mark Sheppard

Hunston Hares

Div. 2

Joe Osman

BRSA Wanderers

Dave Wingate

Friary 'D'

Tim McCarthy

Friary 'C'

Nathan Warren

BRSA Wanderers

Div. 3

Chloe Miles

POW Galleon

Dave Coupland

Royal Oak

Adam Judd

the Station

Copyright © - Bognor-Darts.co.uk - All rights reserved

Home | Benevolent Darts | Summer Darts | Double In Double Out Darts | Super League Darts

Competitions | Darts Help | Links | Contact Us | Site Map | Forum